BİZ TÜRKLERİN ANAYURDUMUZ OLAN ORTA ASYA’YI ZİYARET ETTİM, MOĞOLİSTAN BENİ BÜYÜLEDİ…

BİZ TÜRKLERİN ANAYURDUMUZ OLAN ORTA ASYA’YI ZİYARET ETTİM, MOĞOLİSTAN BENİ BÜYÜLEDİ…

(30 Nisan – 5 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleştirdiğim bu gezinin fotoğraflarını görmek isterseniz lütfen tıklayın: www.facebook.com/media/set/?set=a.10150813519797717.400324.692452716&type=1&l=815e437323 )

Türklerin Anayurdu olarak adlandırılan Orta Asya’yı ve özellikle Moğolistan’ı ziyaret etmeyi çok istiyordum ama 4 kıtada 40 ülkeyi gördükten sonra ancak nasip oldu. Dolu dolu geçen 6 günde yaptığım görüşmeleri, gördüğüm yerleri ve çektiğim fotoğrafları paylaşmak istedim. Dilerim ilk fırsatta sizler de bu güzel ülkeyi ve akrabalarımızı ziyaret edersiniz.

UlanBator Büyükelçimiz sayın Asım Arar’ı ziyaretim sırasında, özellikle madencilik ve inşaat sektörleri açısından büyük fırsatlar sunan Moğolistan’ın Türk ihracatçılar ve yatırımcılar tarafından henüz yeterince anlaşılamadığını konuştuk. Bu görüşmenin ertesi günü, beni öğle yemeğine davet eden sayın Büyükelçimizle yeniden bir araya gelme ve Moğolistan’a ilişkin verimli ve keyifli bir sohbet imkanı daha elde ettim. Yemekten sonra Ulanbator’daki Atatürk Lisesi’ne giderek, okulun önündeki Atatürk Anıtı’nın önünde çok kıymetli bir hatıra fotoğrafı çektirdik.

UlanBator Ticaret Müşavirimiz sayın Adnan Hüsrevoğlu ile 3 kez bir araya geldik ve Moğolistan’daki ekonomik gelişmeler ve iş fırsatları üzerine görüşmelerde bulunduk. Sadece 2,8 milyon nüfuslu küçük bir ülke olması ve –45C soğuklara inen çetin kış şartları nedeniyle hem iş yapmanın hem de yaşamın zor olduğu Moğolistan’ın son 5 yıldır uygulamaya başladığı dışa açılım politikası nedeniyle, pek çok sektör için irili ufaklı fırsatlar sunduğunu ben de gözlemledim.

Moğolistan Ulusal Ticaret Odası Başkan Yardımcısı sayın Magvan Oyunchimeg’i ziyaretim sırasında, yabancı yatırımcılar arasında Çinlilerin ezici bir çoğunluğa ulaştıklarını, ardından Rus, kanada, Amerika, Avustralya, Almanya ve diğer batılı ülkelerin geldiğini ancak Türk yatırımcı sayısının yok denecek kadar az olduğunu öğrendim ve bundan üzüntü duydum.

Tonyukuk Yazıtları’nı ziyaretim sırasında yaşadığım duygu sağanağından söz etmek istiyorum sizlere… Tarih kitaplarımızda Türklerin Anayurdu olarak kabul edilen o, uçsuz bucaksız Orta Asya steplerinin tam da orta yerinde karşıma çıkıveren o muhteşem kitabeleri öperken, inanın kalbim yerinden çıkacak gibi atıyordu.

Tarihteki ilk Türkçe yazılı eserler olan o mirası koruyan Moğol kardeşlerimize ve korunması için destek sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’ne en içten şükranlarımı sunuyorum, bu defa zamanım yetmedi ancak inşallah bir dahaki gidişimde 450 km. mesafede bulunan Orhun Abideleri’ni de ziyaret edeceğim.

Bizim yazıtlarımıza 25 km. uzaklıkta bulunan, 40 metre yükseklikteki Cengiz Han heykelini ve O’nun doğduğu köyü de ziyaret ettim.

Ayrıca, Dünyaca ünlü Budist din adamı Dalay Lama’nın geçen yıl ziyaret ederek daha ünlü olmasını sağladığı Nallah Köyü’ndeki tapınağı özellikle ziyaret ettim çünkü baş rahip benim kardeşim kadar sevdiğim bir Moğol dostumdur. O manastırda bana ikram edilen et soteyi, kuru üzümlü pilavı, sütlü çayı ve tam da bizim Muğla usulüne benzeyen ekmeği hayatım boyunca unutmayacağım.

Dilerim sizler de bir an önce Moğolistan’a gidersiniz ve hem o muhteşem havayı koklarsınız, hem de Moğol Kardeşlerimizin kalkınma hamlesine katkıda bulunursunuz.

Şanghay’dan selam ve sevgilerimle.

Zafer KARADAĞ
Yönetim Kurulu Başkanı
Shanghai KARYA International Trading Co. Ltd.
Wanding Road, 100/1-903 Minhang – Shanghai 201100 CHINA
Tel : +86-21-5042 2420
Fax : +86-21-5437 9274
Gsm: +86-131-2753 7434
www.karya.biz
www.harclik.net
www.turkishfoodscenter.com
www.facebook.com/Shanghai.Karya
https://twitter.com/#!/shanghaikarya
zafer@karya.biz
zaferkaradag@gmail.com
Our homeland, Turkiye connects Asia to Europe.

* * *
Zafer KARADAĞ
Başkan Yardımcısı
Dünya Türk İş Konseyi Asya-Pasifik Bölge Komitesi
www.dtik.org.tr

* * *
Lütfen, bu sayfayı yazdırmadan önce, çevre bilincinizi harekete geçirin.

Not: Bu yazıyı ve fotoğrafları YERELCE’de de görebilirsiniz; yerelce.wordpress.com/2012/05/13/zaferden-bu-pazarlik-mogolistan/

ZaferKaradag hakkında

www.harclik.net www.karya.biz www.gen-turk.com Email: zaferkaradag@gmail.com Cep / Whatsapp: +86-131-2753 7434 Skype / Wechat: zaferkaradag
Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BİZ TÜRKLERİN ANAYURDUMUZ OLAN ORTA ASYA’YI ZİYARET ETTİM, MOĞOLİSTAN BENİ BÜYÜLEDİ… için 4 cevap

 1. Ahmet Erturk der ki:

  Sizi kutluyorum.Bati gerekli ama kokenlerimizi ata yurtlarimizi ihmal etmemeli ruslarin ve cinlilerin-kotu Turk-imajini okullarimizla,ticaretimizle,ziyaretlerimizle yikmaliyiz.Selamlar.Ahmet Erturk 22 ve23 donem Aydin MV.

 2. ayşe aktül-schäfer der ki:

  Zafer Bey, merhaba,
  Moğolistan ziyaretinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Bilhassa güzel Türkçe ifadeleriniz beni dille içiçe olan bir okur olarak çok mutlu etti. İzin verirseniz Moğolistan Gezinizi 10. sınıflarım için Türk Dilleri ve Kültürleri başlıklı konu çerçevesinde “Gezi Notları” metni olarak işlemek isterim. Metni pdf olarak göndermeniz mümkün mü?
  Çok faydalı ve keyifli çalışmalarınızın devamını diliyorum.
  Sevgi ve selamlar
  Ayşe Aktül

 3. ZaferKaradag der ki:

  Merhaba Ayşe Hanım,
  Maalesef mesajınızı şimdi gördüm, çünkü yüzlerce reklam mesajının arasında kalmış, geç yanıtım için bağışlayın lütfen.
  Nazik yorumunuz ve iltifatınız için teşekkür ediyorum.
  Yazıyı pdf formatına çevirdim, email adresinize gönderiyorum.
  Bu vesile ile Öğretmenler Gününüzü de içtenlikle kutluyorum.
  Size ve şanslı öğrencilerinize Şanghay’dan selam ve sevgiler.
  Zafer KARADAĞ

 4. ZaferKaradag der ki:

  Merhaba Ahmet Bey,
  Maalesef mesajınızı şimdi gördüm, çünkü yüzlerce reklam mesajının arasında kalmış, geç yanıtım için bağışlayın lütfen.
  Nazik yorumunuz için de teşekkür ediyorum.
  Şanghay’dan selam ve sevgiler.
  Zafer KARADAĞ

Yoruma kapalı.