“KOCA KARI” DEĞİL, “KOCA KARİA” İLACI (2)


“KOCA KARI” DEĞİL, “KOCA KARİA” İLACI (2)

İtiraf etmeliyim ki, dün Facebook sayfamda paylaştığım aşağıdaki güzel yazı, okurlarımın çoğu gibi bana da hoş bir hikaye gibi gelmişti.

Hele bir de, fanatik bir Muğlalı yani Karyalı olan bendeniz, 10.000 kilometre uzakta, Çin’de kurduğum şirketimin adını bile KARYA koyduğum için, “Koca KARİA İlacı” sözünü daha çok sevmiştim.

Ancak gruplardan birinde bu yazıyı okuyan başka bir doktorun gönderdiği şu ilave bilgilere bakınca, hikayenin çok ötesinde, bilimsel bir gerçekle karşı karşıya olduğumuz ortaya çıktı;

“Simi’li o balıkçının adı Aesculepios-Aesculap, yani Hygea’nın ağabeyi…
Aesculap, ilaç-tıbbi malzemeyi; Hygea da hijyeni remzeder.
Yarı Tanrı’dırlar.
Hippokratis’in kadim yoldaşları ve beraberce günümüz tıbbının atalarıdırlar.
Bergama’daki Aesculepion tedavi merkezi O’na ithaf edildiği için adını taşır.
Selam olsun bu kadim mesleğe hizmet ve emek verenlere…”

Değerli katkısı için Dr. Gökhan GÖKER Beyefendiye çok teşekkür ederim.

Bu vesileyle, ömrünü insanlığa adayan bu kadim mesleğin birer saygın mensubu olan doktorlarımıza ve tüm sağlık çalışanlarımıza en kalbi hürmetlerimi sunuyorum.

Selam ve sevgilerimle.

Zafer KARADAĞ
www.harclik.net
12 Ekim 2018, Taşkent

***

“KOCA KARI” DEĞİL, “KOCA KARİA” İLACI

M.Ö. 5’inci yüzyıldı. Aylardan Nisan. Bahar, Akdeniz ile Ege’nin buluştuğu topraklara merhaba demişti. Damıtılmış rüzgarlar binlerce otun ve çiçeğin aromalarından oluşan mis gibi bir koku yayıyordu havaya. Knidoslular, bugün Deveboynu dediğimiz Kap Krio’da taze baharı kutluyordu. Şarkılar söyleniyor, şiirler okunuyor, şaraplar içiliyordu.

Bir anda bir çığlık duyuldu. Bir haykırış. Knidos kralının kızıydı bu. Yörenin en zehirli yılanı sokmuştu. 1,5 metre boyunda, kurşuni renkli engerek. Genç kız acı içinde yere yığıldı.

Güzeller güzeli bir kızdı. Kralın en küçük kızı. İki ablası yakın ülkelerin prensleriyle evlenip yuvadan ayrılmıştı. Sarayın tek çocuğuydu. O yüzden kralın canıydı. Yüzü morarmış, ateşi yükselmiş, narin bedeni titriyordu. Kan ter içindeydi. Hemen hekimlere gösterildi. Hekimler sonucu krala tek cümleyle özetlediler. “Maalesef.” Knidos prensesi ölecekti.

Genç kız öleceğini anlayınca babasına yalvarmaya başladı; “Baba ne olur bir şeyler yap. Yaşamak istiyorum baba. Kurtar beni.” O yalvardıkça, kral kahroluyordu. Biricik kızı ölürken, onun elinden bir şey gelmiyordu. Oysa ne kadar da iyilik yapmıştı. Halkıyla ilgilenmiş, yoksullara yardım etmiş, hükmettiği topraklarda adaleti sağlamıştı. Tanrılar neden onu cezalandırıyordu?

İsyan etti. “Ey tanrılar, neden ben, neden kızım? Ne kötülük yaptık, hangi sözünüzü ezdik. Sizler bugünler için varsınız. Yoksa!.. Yok musunuz?” Tanrılardan ses yoktu.

Knidos prensesi ateşler içinde geçirdi geceyi. Yüzü gözü şişmişti. Kral da çaresizliğin acılarıyla sabahladı. Aynaya baktığında saçları bembeyazdı. Hekimler genç kızın akşama kadar can vereceğini söylüyordu. Kral kızının başında, Knidoslular da tapınaklarda dualar ediyordu. O anda bir haber getirdiler. “Kralım dışarıda bir balıkçı var, kızınızı kurtarabileceğini söylüyor.” Kral, “hemen alın içeri” dedi, “hemen!”

Aldılar. Simi Adası’ndan gelen bir balıkçıydı. Kralın yaşlarında, uzun boylu, iri omuzlu, yanık tenli, yeşil gözlü. Hemen, boynundaki meşin keseden tahta bir kutu çıkardı, içindeki merhemi genç kızın tüm bedenine sürdü. “Üzülmeyin Kralım” dedi, “kızınız ölmeyecek, şişlikleri yarın inecek, ertesi gün de ayağa kalkacak.”

Simi’li balıkçı bu merhemi kendisi gibi balıkçı olan dedesinden öğrenmişti. Yörenin endemik otlarıyla yosun karışımı bir merhemdi. Çok zehirli balıkların soktuğu insanlarda kullanmışlar ve onları kurtarmışlardı. Bir keresinde Simi koylarında denize giren bir soyluyu, kuyruğunda iğne gibi bir kemik olan çok zehirli bir balık sokmuştu. O balık bu denizlerin en zehirlisiydi. Bu merhem, onu bile kurtarmıştı.

Ertesi gün balıkçının dediği oldu. Genç kızın şişlikleri indi, ateşi düştü. Artık o narin bedeni titremiyordu. Bir sonraki gün ise tamamen iyileşti, ayağa kalktı.

Kızıyla birlikte Knidos kralı da hayata dönmüştü. Hemen talimat verdi. “Balıkçıyı bulun, ailesiyle birlikte saraya getirin. Artık burada kalacak.” Buldular. Kral Simi’li balıkçıyı saray hekimleriyle tanıştırdı. Ve ikinci talimatını verdi; “Bu topraklardaki dağları, taşları, ormanları tarayın. Tüm çicekleri, otları bitkileri araştırın. Denizlerdeki yosunları inceleyin. İlaçlar yapın, insanları kurtarın. Krallığım bu konuda size her türlü desteği verecek. ”

Derler ki, tarihin ilk bilimsel tıp adımı, işte o gün atıldı.
Derler ki, tıbbın babası Hipokrat, işte bu adımlardan yola çıktı.
Derler ki, tarihin ilk bilimsel farmakoloji merkezinin Anadolu’da kurulmasının nedeni, işte bu Simi’li balıkçıdır.
Ve hatta derler ki, yüzlerce yıl Karia İmparatorluğu’nun topraklarıydı, bu şifa dolu topraklar. Karialılar şifalı otlardan yüzlerce ilaç yapıp, binlerce hasta iyileştirdiler.

İşte bu yüzden “Koca Karia İlacı” sözü yüzyıllardır Anadolu’da; “Koca Karı İlacı” diye kullanılır. (Dr. Mustafa SUNBAS)

ZaferKaradag hakkında

www.harclik.net www.karya.biz www.gen-turk.com Email: zaferkaradag@gmail.com Cep / Whatsapp: +86-131-2753 7434 Skype / Wechat: zaferkaradag
Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.