CORONA VİRÜSÜ SALGINIYLA İLGİLİ İKİ ÖNEMLİ GELİŞME


CORONA VİRÜSÜ SALGINIYLA İLGİLİ İKİ ÖNEMLİ GELİŞME

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün bugün yaptığı açıklamaya göre, Corona virüsüne karşı geliştirilen aşının, tüm testlerden geçip piyasaya çıkabilmesi için 18 aylık bir süreye ihtiyaç varmış.

Bu durumda, 2020 yılını salgınla mücadele ederek geçireceğiz demektir, planlarınızı buna göre güncellemenizde fayda var.

Alınan karar gereğince yeni Corona virüsünü “Covid-19” olarak adlandırdıklarını ifade eden Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün temel stratejisinin, öncelikle “insanlığın bir numaralı düşmanı” olarak kabul ettikleri Corona virüsünün yayılmasını önleyerek salgını durdurmak olduğunu vurguladı.

Bu arada, Çin’den gelen yeni bir araştırmanın sonucu, moralimin bir kez daha bozulmasına sebep oldu.

Çin’in önde gelen epidemiyologlarından Prof. Dr. Zhong Nanxian ve ekibi, Corona virüsü nedeniyle tedavi altına alınan 1099 kişinin tıbbi kayıtlarını incelemiş. Hastalardan sadece 13’ünün vahşi hayvanlarla temas ettiğini, yaklaşık üçte birinin ise salgının çıkış noktası olan Wuhan kentinde bulunduğunu ortaya koyan bu araştırma, beklenmedik bir sonucu daha açığa çıkarmış. Şimdiye kadar 14 gün olarak bilinen Corona virüsünün kuluçka süresinin, 24 güne kadar devam edebildiği tespit edilmiş.

Peki, bu kahrolası virüs, her geçen gün Dünyayı daha fazla tehdit ederken, Türkiye’de salgınla mücadele için gerekli önlemler alınıyor mu?

Keşke “evet” diyebilseydik…

Direkt ve aktarmalı uçuşlarla Çin’den İstanbul’a gelen yerli ve yabancı tüm yolcular, sadece termal kamera taramasından geçirildikten sonra, ellerini kollarını sallaya sallaya havalimanından çıkıp evlerine gitmeye ve topluma karışmaya devam ettikleri halde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha birkaç saat önce; “Corona virüsünün Türkiye’ye girişini önlemeye yönelik yoğun çaba harcamaktayız.” diye açıklama yaptı.

Bu yaklaşım, salgının yayılmasına davetiye çıkarmakla eşdeğerdir!

Oysa aklın yolu bir, salgının yayılmasını gerçekten önlemeye çalışan pek çok ülke gibi biz de, hem de derhal ve kesinlikle taviz vermeden, sadece Çin’den gelenleri değil, hangi ülkeden gelirse gelsin, son 24 günde Çin’de bulunmuş tüm yolcuları, mutlaka karantina uygulamasına sokmalıyız.

Ancak ve ancak böyle bir uygulama sayesinde önce yolcuları, sonra da 83 milyonluk Türkiye’yi corona riskinden uzak tutabiliriz.

Testi kırıldıktan sonra atılan tokatın çocuğa da, anasına-babasına da faydası olmaz.

Bilumum virüslerden ırak, sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

Selam ve sevgilerimle.

Zafer KARADAĞ
www.harclik.net
11 Şubat 2020, Taşkent

ZaferKaradag hakkında

www.harclik.net www.karya.biz www.gen-turk.com Email: zaferkaradag@gmail.com Cep / Whatsapp: +86-131-2753 7434 Skype / Wechat: zaferkaradag
Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.